• Nasza szkoła bez dzwonków.

• 03.01.2024 14:04
        • Dzwonek na lekcje i przerwy kojarzy się nieodłącznie ze szkołą. Coraz więcej jednak szkół w Polsce rezygnuje z tego sygnału. Badania i doświadczenia pokazują szerg korzyści wynikających z rezygnacji z dzwonka szkolnego. Spróbujemy zmierzyć się z wyzwaniem nowoczesnej i przyjaznej szkoły i od 8 stycznia 2024 r. wyłączymy dzwonek.
        • Dlaczego rezygnujemy z dzwonka:

• dzwonek szkolny generuje hałas na poziomie 90 dB, czyli powyżej progu szkodliwości;
          • zdaniem badaczy, dzwonki podnoszą poczucie stresu i generują tzw. efekt dzwonka - eksplozji energii na znak przerwy, który powoduje niepokój, rozdrażnienie i wprowadza niepotrzebny chaos;
          • dzwonek niejednokrotnie przerywa naturalny proces uczenia w pół słowa;
          • w szkole bez dzwonka nauczyciel decyduje o momencie zakończenia lekcji dziękując za uwagę i współpracę uczniom;
          • gdy nie ma dzwonka uczniowie spokojnie wychodzą na przerwę bez zbędnego krzyku i hałasu;
          • w szkole bez dzwonka jest ciszej wpływa to na poprawę samopoczucia uczniów i nauczycieli;
          • w szkole bez dzwonka uczniowie uczą się dobrze gospodarować swoim czasem, a także rzetelnie planować i wykonywać różne czynności podczas zajęć lekcyjnych, stają się bardziej odpowiedzialni.

Aby ułatwić gospodarowanie czasem w wielu miejscach w szkole pojawią się zegary i czasowy rozkłąd lekcji i przerw. Nauczyciele dyżurujący na zakończenie przerwy będą oznajmiać zakończenie przerwy.