• Kaligrafia w Kolbuszowej, dom Rudego i Kardynał z Huty  Komorowskiej
        • Kaligrafia w Kolbuszowej, dom Rudego i Kardynał z Huty Komorowskiej

• 27.10.2022 15:00
        •   Zuchy, harcerze oraz dzieci należące do szkolnego koła misyjnego wybrały się na jesienną wyprawę.
            Wycieczkę rozpoczęły od zwiedzania Muzeum kard. Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej. Dzieci usłyszały historię życia niezwykłego księcia, poligloty, patrioty i misjonarza o wielkim sercu, który pełnił swą posługę w Zambii. Szczególnie jego losami były zainteresowane dzieci z PDMD, które odśpiewały i zatańczyły Hymn Synodu Misyjnego Dzieci.
            Kolejnym punktem programu było zwiedzenie skansenu w Kolbuszowej. Dzieci poznały dużo ciekawostek: kulturę i warunki życia Lasowiaków i Rzeszowiaków, zaglądały do chat, stodół i młyna, oglądały wyposażenie domostw, dowiadywały się czym dzieci bawiły się w ich wieku. Takie zwiedzanie bardzo rozbudziło u młodych odbiorców zainteresowania etnograficzne.
            Wizytę w skansenie zakończyły warsztaty: „W dawnej klasie – lekcja kaligrafii”. Wszystkim podobało się pisane rysikiem po tabliczkach oraz stalówką w starym zeszycie. Uczniowie z przejęciem pisali literki i zdania: „Żółta żaba żarła żur”. Zafascynowała ich dyscyplina, a nawet kary cielesne, które były stosowane w dawnej szkole za nieposłuszeństwo.
            Ostatnim punktem październikowej wyprawy był apel przy domu Janka Bytnara - "Rudego", gdzie zuchy oddały hołd bohaterowi harcerskiej drużyny.
            Dziękujemy za wspaniały wypad – opiekunowie GZ Mega Brysie i PDMD. Cieszymy się, że były z nami: Róża, Karolina i Agata oraz rodzice: p. Damian i p. Krystyna.